Respuesta :
Answer:
a)
Opportunity Cost (Purchase value less Salvage Value)
Old Machine = $72,000 - $18,000 = $54,000
New Machine =$235,000 - $64,000 = $171,000
Operating Costs
Old Machine = $38,000 * 9 = $342,000
New Machine = $8,000 * 9 = $72,000
Total Cost = Opportunity cost + Operating Cost
Old machine Total Cost = $54,000 + $342,000 = $396,000
New Machine Total Cost = $171,000 + $72,000 = $243,000
b)
Should the old machine be replaced? YES
The cost of keeping the old machine is more than the cost of buying and operating the new machine, therefore it is advisable to replace the old machine.
Answer:
the machine should be replaced
Explanation:
First, the cost of old machinery is sunk cost and no more relevant for our calculations as it would not affect our decision making at this point.
The following numbers hold value for the purpose of taking a decision as to whether the company should keep or replace the old machinery with a new one at this point and time.
Cost of a new machinery (if purchased)
Change in operating expenses (if machine is replaced)
Current disposal value of old machine
The company must see whether there is positive change to net income with the replacement. If there is a negative change it will not be replaced.
Step 2
1. Cost of new machinery= $ 235000
2. Changes in the operating expense/s=
Operating expense with old machine=$38000 per year for 9 years= 38000 x 9= 342000
Operating expense with new machine= $ 8000 per year for 9 years = 8000 x 9= 72000
Hence the savings in operating expenses is = $ 342000- $72000= $270000
3. Current Disposal value of old machine= $ 72000
Step 3
Putting together the numbers calculated in step 2-
Items----- --------------------------------Effect ----------------------------------Amount in $
Cost of new machine--- cash outflow -235000
Saving in operating expenses--- Cash inflow 270000
Current disposal value of old machine----- Cash inflow 72000 answer 107000
From the above calculation, it can be seen that there is a positive / net income flow of $ 107000 which is favourable to the company
In conclusion we can therefore, the machinery should be replaced with the new machinery.